Týmto článkom sa vraciam k Majstrovstvám Európy v Grécku v určitom spojení dynamickej streľby a histórie Grécka. Zdanlivo nespojiteľné témy.

Pre množstvo policajných, vojenských oddielov a jednotiek je spojenie známe s udatnosťou Gréckych vojakov v spojení so slávnymi víťazstvami. Často sa práve športoví strelci a kluby podobne identifikujú, ale Grécke úspechy súvisia z veľkej časti aj s ich výcvikom vojakov a obyvateľstva. Dnes mnohí vnímajú MMA, ako modernú formu gladiatorských zápasov v Ríme, ktorú doniesla rodina Gráciovcov do USA, ale níč nové nedoniesli. Áno je to tak, ale nezačalo to v Ríme, ale už stovkami rokov práve v Grécku. Počuli ste niekedy o umení Pankration?

Slovo Pankration pochádza z gréckeho pan (všetko) a kratos (sila). Doslovne to teda znamená „všetky sily“. Pôvodne bol vyvinutý spojením boxerských a zápasníckych techník do jedinečného zápasu sily a odvahy.

Grécka mytológia stanovuje, že Herkules a/alebo Theseus vytvorili spôsob boja Pankration. Naše rané staroveké zdroje obsahujú zmes faktov a fikcií, takže je ťažké presne určiť, kedy sa Pankration vyvinul ako historický fenomén.

Čo to je Pankration?

Pankration je staroveký grécky bojový šport, ktorý kombinuje prvky zápasenia a boxu. Je považovaný za jeden z najstarších bojových športov na svete a bol populárny v starovekom Grécku. Pankration sa vyvíjal v 7. storočí pred naším letopočtom a bol súčasťou olympijských hier od roku 648 pred naším letopočtom. V pankratione boli povolené takmer všetky techniky, vrátane úderov, kopov, zápasenia, pákových techník a dusení. Jediné zakázané techniky boli údery do očí, kohútikov a genitálií. Pankration bol veľmi náročný šport, ktorý vyžadoval vysokú fyzickú kondíciu a technické zručnosti.

Porovnávanie s MMA ?

Pankration sa často porovnáva s moderným mixom bojových umení (MMA). Oba športy majú podobné prvky, ako sú zápasenie, box, kopanie a pákové techniky. Oba tiež povolujú širokú škálu techník a sú založené na súboji medzi dvoma súpermi. Avšak existujú aj niektoré rozdiely medzi pankrationom a MMA. Pankration bol viac zameraný na olympijský šport a mal prísnejšie pravidlá, ako napríklad zákaz úderov do určitých oblastí tela. MMA je moderný šport, ktorý sa vyvinul z rôznych bojových umení a nemá také prísne obmedzenia.

Pankration ako súčasť Gréckej histórie..

V starovekom Grécku sa pankration trénoval a praktizoval vo veľmi rôznych spoločenských vrstvách. Tréning pankrationu bol súčasťou výchovy a vojenského výcviku mladých mužov. Vo vojenských školách, známych ako gymnasia, sa učili bojovým umeniam vrátane pankrationu. Okrem toho sa pankration trénoval aj v športových školách a gymnáziách, kde sa mladí športovci pripravovali na súťaže a olympijské hry. Niektorí slávni grécki filozofi a učitelia, ako napríklad Platón a Aristotelés, tiež podporovali a propagovali tréning pankrationu ako súčasť celkovej výchovy a fyzickej kondície.

Olympiáda a spojenie s Pankratianom?

V starovekom Grécku bolo veľa vynikajúcich bojovníkov pankrationu, ktorí sa stali slávnymi a uznávanými. Niektorí z najlepších bojovníkov pankrationu zahŕňajú:

1. Arrhichion – Arrhichion bol grécky olympijský víťaz v pankratione. V roku 564 pred naším letopočtom vyhral svoj prvý olympijský titul a v roku 552 pred naším letopočtom získal druhý titul. Jeho najznámejším výkonom bolo víťazstvo v pankratione, hoci bol v súboji už mŕtvy.

2. Polydamas z Skotúsy – Polydamas bol grécky pankratiasta, ktorý sa stal olympijským víťazom v roku 408 pred naším letopočtom. Bol známy svojou silou a technickými zručnosťami.

3. Dioxippus – Dioxippus bol grécky pankratiasta, ktorý sa stal olympijským víťazom v roku 336 pred naším letopočtom. Bol známy svojou výnimočnou silou a vytrvalosťou.

Toto sú len niektorí z najznámejších bojovníkov pankrationu v starovekom Grécku. Ich výkony a úspechy prispeli k popularite a uznaniu tohto bojového športu.

Sparta a Pankration?

V Sparte sa pankration trénoval a bol súčasťou vojenského výcviku a výchovy mladých mužov. Sparta bola známa svojou vojenskou kultúrou a dôrazom na fyzickú kondíciu a bojové umenia. Pankration bol považovaný za dôležitú súčasť výcviku spartských vojakov, pretože kombinoval zápasenie, box a bojové techniky, ktoré boli užitočné v boji. Mladí muži v Sparte boli trénovaní v rôznych bojových umeniach vrátane pankrationu, aby sa stali silnými a odolnými vojakmi.

Krátke spojenie s našim športom.

Trochu som otvoril okienko do histórie a potvrdilo sa známe, že bez tvrdej prípravy a hlavne reálnej pripravy, nie je možné obstáť v boji. Je jedno, či ste vo vojne ako vojak alebo civilista brániaci sa psychopatovi. Žiaľ, držba zbraní alebo tréning športovej streľby, kde nemáte skutočného oponenta ,, je to len šport so zručnosťami športovca”Vám nemusia/ nebudú stačiť.
V krátkom príklade tieňový box je jednou z metód pripravy boxera, zápasnícka figurína podobne, ale bez oponenta a ďalších atribútov vás to ďaleko neposunie… Je to hra ,, na akože”.

Čo by som dodal na záver ?

To už nechám na vašom zvážení, čo očakávate a akým smerom chcete napredovať vo svojich zručnostiach a čo je Vašim skutočným cieľom v živote. Športové úspechy a blaho Ega alebo ochrana vašej rodiny a blízkych. Vnútorná motivácia je je to , čo vás bude poháňať vo vašom tréningu. Pozor, rozprávky sú pre deti a mnohí sme s nimi nakazení do vysokého veku pri naivných predstavách o reálnom živote. Tím nechcem znevažovať športovú streľbu, len upozorňujem, že kŕmenie ega športovými úspechmi, môže byť veľký omyl v skutočnej brutálnej realite. Pri každej činnosti sa riaďte rozumom a nedávajte priestor svojej amygdale. Na druhej strane množstvo ,, bojovníkov” sa boja konfrontácii v športových zručnostiach a to je zásterka ochrany svojho Ega, aby náhodou neutrpelo hanbu a či to to sú tie pravé vlastnosti bojovníkov alebo len ďalšia ilúzia, zas niekedy nabudúce.

Otváracie hodiny

Streda: 8:00 - 17:00 (v sezóne do 19:00)
Piatok: 8:00 - 17:00 (v sezóne do 19:00)
Sobota: 8:00 - 17:00 (1. a 3. víkend v mesiaci v sobotu)

© 2024 | by jednanula s.r.o. | Všetky práva vyhradené